Uwagi dla rodziców

Uwagi dla rodziców

1. Dzieci i młodzież angażują się w sport dla własnej zabawy i przyjemności, by spełniać własne marzenia i pasje. Nie robią tego by Was zabawiać, nie są miniaturą dorosłych, ani profesjonalnymi graczami.

2. Zawsze zachęcaj swoje dziecko do gry zgodnej z zasadami.

3. Ucz swoje dziecko, że wysiłek i praca zespołowa są ważne tak samo jak zwycięstwa i wynik każdego meczu trzeba akceptować bez niezadowolenia.

4. Zmieniaj meczowe porażki w zwycięstwa, pomagając dziecku pracować nad poprawą formy i ucz pozytywnej sportowej postawy.

5. Dziecko najlepiej uczy się na przykładach. Oklaskuj zawsze zespół swojego dziecka na równi z zespołem przeciwnika.

6. Nie krytykuj publicznie sędziowania, uznawaj decyzje sędziowskie, nigdy nie kwestionuj ich uczciwości.

7. Wspieraj wszystkie wysiłki odrzucające słowne i fizyczne formy obelgi i przemocy w sportowej rywalizacji.

8. Uznawaj wartość i autorytet trenerów. Poświęcają swój czas i wysiłek, by właściwie szkolić Wasze dzieci.

9. Daj przykład odnosząc się przyjaźnie do rodziców drużyny przeciwnej.

10. Okazuj radość i baw się dobrze cały czas.

11. Chwal i popieraj wysiłek i postęp.

12. Odpoczywaj i baw się bez względu na wynik. W sportowej edukacji tak samo ważne jest nauczyć się wygrywać jak i przegrywać.

13. Nie wymuszaj na dziecku gry, by nie było zestresowane w czasie meczu lub treningu.

14. Na meczu lub treningu pozwól dziecku skupić się na tym co dla niego ważne i co stara się przekazywać mu trener dlatego zajmij miejsce w odpowiedniej odległości od boiska tak, by swoją osobą i swoimi uwagami nie absorbować go.

15. Każdy ma prawo do swojej opinii na temat meczu, treningu czy pracy trenera. Nie wyrażaj jej jednak otwarcie, zwłaszcza gdy masz krytyczne uwagi. Takie zachowanie może sprawić, że Twoje dziecko straci chęci do uprawiania sportu, straci wiarę w swój klub, sens gry czy wiarę w to co próbuje przekazywać mu trener.

16. Pamiętaj, że na treningu czy meczu najważniejszą osobą dla Twojego dziecka jest trener. Nie stawiaj go w obliczu zakłopotania, gdy zacznie się zastanawiać czy ma grać tak jak mówi mu rodzic czy tak jak zachęca go do tego trener. Pozwól robić mu swoje.

17. Pomagaj trenerowi lub kierownikowi drużyny jeśli zwrócą się oni do Ciebie o jakąś pomoc, ale nie oczekuj, że w zamian Twoje dziecko będzie lepiej traktowane bądź częściej grało w meczach. U nas w klubie wszyscy są ważni i każdy ma równe szanse w traktowaniu.

18. Interesuj się postępami swojego dziecka. Twoja rola nie powinna się kończyć na odprowadzeniu dziecka na trening lub mecz i odebraniu go. Poświęć choć odrobinę swojego czasu okazując mu zainteresowanie, pytając trenera o postępy, uczestnicząc w zebraniach rodziców i imprezach sportowych.

19. Jeśli jest coś co budzi Twoje zaniepokojenie lub nie podoba Ci się w pracy naszych trenerów, opiekunów lub innych osób, masz jakieś uwagi, coś trudno Ci zrozumieć, porozmawiaj o tym z którymś z prezesów naszego klubu a nie wdawaj się w dyskusje z innymi rodzicami być może zbyt pochopnie wyolbrzymiając problem i burząc relacje pomiędzy rodzicami a klubem.

20. Pamiętaj by regularnie opłacać składki zawodnicze. Wiemy, że czasy nie są łatwe i każdy grosz się liczy, ale i dla naszego klubu tak jest. By klub mógł funkcjonować, wykwalifikowani trenerzy mogli pracować i by nie brakowało boisk, sal czy hal a także podstawowego sprzętu do prowadzenia zajęć treningowych czy meczy, my także potrzebujemy zbierać grosz do grosza. Klub działa dotowany tylko Waszymi składkami i malejącą z roku na rok dotacją miasta.